Омоти на музички албуми инспирирани од науката (дел 2)

Веќе зборувавме за врската помеѓу рок музиката и астрономијата, ги споменавме албумите Unknown Pleasures на Joy Division, The Dark Side of the Moon на Pink Floyd и други.

Да видиме кои други албуми во поновата музичка историја се со научна тематика.

Muse – The 2nd Law (2012)

Името The 2nd Law упатува на вториот закон на термодинамиката, така што тоа е првата врска со науката. Втората е омотот на албумот

Омотот е „фотографија“ на човечкиот мозок од проектот „Човечки конектом“. Тоа е слика што ги претставува мозочните патишта или графички приказ на мозочното поврзување. Колата покажуваат како ги обработуваме информациите прикажано со светли, неонски бои.

Избраните слики ја илустрираат сложеноста на нервните врски на човечкиот мозок пресметани со помош на софистицирани методи за невро-слики и алатки за обработка на податоци.

Самиот албум содржи вкупно 13 песни и е продолжение на албумот The Resistance од 2009 година.

Dysnomia – Dawn of Midi (2015)

Dawn of Midi е американски акустичен бенд од Бруклин, Њујорк. Групата е составена од басистот Акааш Исрани, пијанистот Амино Бељамани и тапанарот Касим Накви. Со Dysnomia бендот ја напушта импровизацијата во корист на композицијата, користејќи софистицирани ритмички структури.

Во 2013 година, подкастот Radiolab објави краток подкаст за групата со наслов „Dawn of Midi“ која вклучуваше интервју, а овој краток документ подоцна беше повторно искористен како отворање на целосната епизода на Radiolab од 2016 година „Man vs. Machine“.

Омотот на албумот Dawn of Midi прикажува турбулентен тек. Турбулентен тек е вид на проток на течност во кој течноста се движи по неправилна патека.

Во овој тип на проток, брзината на течноста во одредена точка постојано се менува и во големина и во насока. Повеќето видови на проток на течност се турбулентни.

Албумот е хипнотички!

Strokes – Is This It (2001)

Is This It е деби студиски албум на американската рок група Strokes. Оригиналниот омот е полароидна фотографија на Колин Лејн, на која се претставени задница и колкови на жена, на кои сугестивно се потпира рака во кожни ракавици.

Контроверзноста што ја предизвика меѓународниот омот го натера бендот да го промени. Последователно, американскиот омот ја прикажува психоделичната слика на трагите од субатомските честички во меурската комора (bubble chamber).

Меурска комора е сад исполнет со прегреана проѕирна течност (најчесто течен водород) што се користи за откривање на електрично наелектризирани честички кои се движат низ неа. Измислен е во 1952 година од Доналд А. Глејзер, за што му беше доделена Нобеловата награда за физика во 1960 година.

Иако втората корица совршено се вклопува во нашата тема, секој искрен критичар на популарната уметност мора да признае дека првата корица беше повпечатлива и си го направи своето место во историјата на музиката и уметноста.

7. Mini Mansions – The Great Pretenders (2015)

Mini Mansions е американски инди-поп-рок бенд основан од Зак Доус, Тајлер Паркфорд и басистот на Queens of the Stone Age Мајкл Шуман. Нивниот деби албум Mini Mansions излезе во 2010 година, а продолжението The Great Pretenders излезе во 2015 година.

Омотот на албумот ја прикажува Златната плоча од Војаџер (The Voyager Golden Record) која беше вклучена во двете вселенски летала Војаџер лансирани во 1977 година. Војаџер 2 е вселенска сонда лансирана од НАСА на 20 август 1977 година, за да ги проучува надворешните планети и меѓуѕвездениот простор надвор од хелиосферата на Сонцето.

Како дел од програмата Војаџер, тој беше лансиран 16 дена пред неговиот близнак Војаџер 1, на траекторија на која и требаше подолго да стигне до гасните џинови Јупитер и Сатурн, но овозможи понатамошни средби со ледените џинови Уран и Нептун.

Војаџер 1 е вселенска сонда лансирана од НАСА на 5 септември 1977 година. Војаџер 1 е оперативен 44 години, 9 месеци и 19 дена од 24 јуни 2022 година UTC и сè уште комуницира со Deep Space Network за да прима рутински команди и да пренесува податоци на Земјата.

На оддалеченост од 155,8 AU (23,307 милијарди км; 14,483 милијарди милји) од Земјата од 21 јануари 2022 година, тој е најоддалечениот вештачки објект од Земјата.

Почесно споменување: Златната плоча на Војаџер

Станува збор за плоча кој патува со двете вселенски летала Војаџер лансирани во 1977 година; плочата содржи информации за положбата на Земјата, слики од природата и човечкото суштество, дијаграм на молекул на водород, звуци и музички избор.

Златните плочи на Војаџер мисиите се две фонографски плочи. Записите содржат звуци и слики избрани да ја прикажат различноста на животот и културата на Земјата и се наменети за која било интелигентна вонземска форма на живот што може да ги најде. Записите се еден вид временска капсула.

Карл Саган истакна дека: „Вселенското летало ќе се сретне и плочата ќе биде пуштена само ако има напредни цивилизации кои патуваат во вселената во меѓуѕвездениот простор. Но, лансирањето на ова „шише“ во космичкиот „океан“ кажува нешто многу надежно за животот на оваа планета.“

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *