Календар на летови во вселената во февруари 2022 година

Во февруари годинава нè очекуваат следниве лансирања:

Можете да го симнете календарот како PDF.

2 февруари: Ракетата Falcon 9 на SpaceX ќе лансира серија сателити за широкопојасен интернет Starlink од Pad 39A во вселенскиот центар Кенеди на НАСА во Флорида, во 16:51 часот. EST (2141 GMT).

2 февруари: SpaceX ќе користи ракета Falcon 9 за лансирање на мисијата NROL-87 за американската Национална канцеларија за извидување. Ќе се крене од вселенската база Ванденберг во Калифорнија, за време на петчасовен прозорец за лансирање што се отвора во 15:18 часот. EST (2018 GMT).

3 февруари: Руската ракета Сојуз ќе лансира доверлив руски воен сателит од космодромот Плесецк во северна Русија.

5 февруари: Astra ќе лансира шест кубесати (истражувачки вселенски наносателити) за програмата на НАСА за Venture Class Launch Services. Ќе се крене од Спејс Лансинг комплексот 46 на вселенската станица Кејп Канаверал во Флорида, за време на тричасовен прозорец за лансирање што се отвора во 13 часот. EST (1800 GMT). Тоа ќе биде прво лансирање на Astra од вселенскиот брег на Флорида.

10 февруари: Ракетата Arianespace Soyuz ќе лансира уште една серија сателити во орбитата за сателитската интернет констелација на OneWeb. Мисијата, наречена OneWeb 13, ќе тргне од Француска Гвајана во 13:09 часот. EST (1809 GMT).

14 февруари: Rocket Lab Electron ќе лансира два мали сателити за флотата за набљудување на Земјата на BlackSky Global. Ќе се лансира од полуостровот Махија во Нов Зеланд.

14 февруари: Руската ракета „Сојуз“ ќе го лансира товарниот вселенски брод „Прогрес 80“ до Меѓународната вселенска станица од космодромот Бајконур во Казахстан, во 23:25 часот. EST (0425 февруари 15 GMT). Предвидено е да се приклучи со орбиталната лабораторија на 17 февруари во 2:08 часот по EST (0708 GMT).

19 февруари: Ракетата Northrop Grumman Antares ќе ја лансира мисијата за товарно снабдување Cygnus NG-17 до Меѓународната вселенска станица. Ќе полета од постројката за летање Волопс на НАСА на островот Валопс, Вирџинија, во 12:39 часот. EST (1739 GMT).

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *