T. Rex на продажба!

Alan Detrich е ловец на фосили кој пред неколку години го „уловил“ фосилот на млад Ти-Рекс и го позајмил на Универзитетот во Канзас и Природно-научниот музеј за јавна изложба.

Откако му бил вратен, решил да го продаде на Ибеј на аукција по цена од речиси 3 милиони долари.

image

Палентолошката заедница е вознемирена од тоа што фосилот најверојатно ќе заврши во рацете на некој богаташ и јавноста никогаш повеќе нема да го види, а милионерите ги тријат рацете зашто во нивната приватна колекција покрај Ван Гог ќе стои и вистински фосил на Ти-Рекс!


Чао диносауруси, здраво цицачи… но, тоа е веќе друга приказна.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.