Вселенски билборди!

Компанијата Пепси влегува во партнерство со Руската старт-ап компанија StartRocket за билборд во орбитата на Земјата кој ќе рекламира руски енергетски пијалак.

Image result for https://startrocket.me/
Стварно изгледа „Loco!“

Tехнологијата подразбира користење на јата од мини сателити наречени CubeSats кои треба да проектираат реклами на ноќното небо во ниската орбита на Земјата

Image result for pepsi back to the future
Реалноста е почудна од научната фантастика!

Иако Пепси ги демантираше овие тврдења кои се појавија првпат на сајтот Futurism, сепак други извори тврдат дека рекламата за енергетскиот пијалак Adrenaline Rush се очекува да се појави во 2021 година. Од Пепси тврдат дека кампањата е насочена кон разбивање на стереотипите и предрасудите кон гејмерите.

Астрономите се загрижени за ваквиот потенцијален тип рекламирање заради вселенските отпадоци и светлинското загадување.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *